Didaktická hra, zistite cieľ podľa chuti. Metodický vývoj na okolitý svet (starší, prípravná skupina) na tému: Zistite čuchom. Ťažkosti v situácii

Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určiť správnu metódu identifikácie predmetov; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom ponúkame 4 páry dóz. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sú ponúkané panely s rôznymi druhmi látok. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod šatkou sú chaoticky rozložené geometrické postavy (veľké a malé, rôznych tvarov). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľ mieša hračky rôznych farieb a ponúka ich vložiť do vreciek zodpovedajúcej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – Do skupiny som schoval 10 (ľubovoľný počet) žltých hračiek, kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť názvy liečivých rastlín, naučiť deti poznávať rastliny podľa čuchu.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivých bylín v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A. "Silný vietor." (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Didaktické senzorické hry „Uhádni chuť“

Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určiť správnu metódu identifikácie predmetov; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom sú ponúkané 4 páry téglikov. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sú ponúkané panely s rôznymi druhmi látok. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod šatkou sú chaoticky rozložené geometrické postavy (veľké a malé, rôznych tvarov). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľ mieša hračky rôznych farieb a ponúka ich vložiť do vreciek zodpovedajúcej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – Do skupiny som schoval 10 (ľubovoľný počet) žltých hračiek, kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť názvy liečivých rastlín, naučiť deti poznávať rastliny podľa čuchu.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivých bylín v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

1. fáza

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

3. fáza

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"SILNÝ VIETOR"

"FAREBNÉ LISTY"

„Z AKEJ LOPTY JE POVRCH“

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A. "Silný vietor." (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

“NÁJDITE DOMOV PRE KAŽDÚ RYBU”

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.


Zhrnutie lekcie o ekológii v seniorskej skupine „Čarodejka vody“ Ciele programu: Zlepšiť vedomosti detí o úlohe vody v prírode a v ľudskom živote, o jej vlastnostiach. Systematizovať a prehĺbiť predstavy o vode ako faktore environmentálnej pohody. Formujte systematický spôsob myslenia, rozvíjajte predstavivosť. Vykonávať základné experimenty, schopnosť používať diagramy. Pestovať záujem a túžbu po tvorivom poznávaní sveta okolo nás, úctu k vode, citovú odozvu a radosť z komunikácie s prírodou, zmysel pre kolektivizmus, záujem o kognitívnu činnosť. Aktivujte slovnú zásobu: oblaky, hmla, para, filter, rosa, kvapalina, skupenstvo, plyn, tuhá látka, vlastnosti. Prípravné práce: pozorovanie rôznych stavov vody v prírode, čítanie beletrie a populárno-náučnej literatúry pre deti, pozorovanie prírodných javov. Materiály na lekciu: rôzne sklenené predmety, schémy, kúsky skla, čajové lyžičky, obrázky vtákov, zvierat, zvierat, magnetofón s nahrávkou, kúsok cukru, soľ, kamienky, piliny. Priebeh hodiny: Pedagóg: Začíname náš workshop. Ste moji študenti. Som tvoj nadriadený. Dnes máte pripravené hádanky, počúvajme. (Deti sa striedajú pri vyťahovaní kartičiek s hádankami) 1. Bola tam deka, mäkká, biela. Slnko pripekalo, prikrývka začala tiecť. (Sneh) 2. Ľudia na mňa čakajú, volajú ma, A keď k nim prídem, utekajú. (Dážď) 3. Most je ako modré sklo, šmykľavý, zábavný, ľahký. (Ľad) 4. Pod našou strechou visí biely klinec. Slnko vyjde - klinec spadne. (Sopel) 5. Kdesi sa vznáša nadýchaná vata. Čím je vlna nižšia, tým je dážď bližšie. (Oblak) 6. Tečie, tečie - nevytečie, Tečie, tečie - nevytečie. (Rieka) (Deti prikladajú kartičky s kresbami na magnetickú tabuľu - odpovede na hádanky) Učiteľ: Čo spája všetky naše odpovede? O čom sa dnes budeme baviť? Deti: O vode! (Deti hovoria o vode) 1. Voda, najúžasnejšia látka v prírode, zaberá 71% povrchu Zeme. Voda má na planéte najdôležitejšiu úlohu. 2. Vo vode sa objavili prvé živé organizmy. Bez vody nemôžu existovať živé organizmy. Človek je polovičná voda. Osoba spotrebuje 2,5 litra vody denne; 1,5 litra absorbuje cez pokožku. 3. Voda je potrebná v priemysle (továrne, továrne), poľnohospodárstve, medicíne a výrobe potravín. 4. Človek nemôže žiť bez vody: pije ju, varí, perie sa, perie a upratuje svoj domov. Ľudia potrebujú veľa vody. 5. Voda je veľmi potrebná pre rastliny, zvieratá, ryby – všetko živé na Zemi! Vychovávateľ: Výborne! S vodou mali všetci pravdu. A teraz vám navrhujem, aby ste si oddýchli a zároveň sa naučili niečo zaujímavé. Minúta telesnej výchovy. Hra „Kvapky a oblaky“ Kruhy (vyrobené z papiera) sú rozložené na podlahe, o jeden menej ako je počet detí. Toto sú mraky a mraky. Všetky deti sú kvapôčky. Počas hrania hudby sa deti voľne pohybujú po skupine. Akonáhle sa hudba zastaví, každá kvapka by mala obsadiť akýkoľvek „oblak“. „Kvapôčka“, ktorá na „Tučku“ nestačila, sa vyparila. (2-3 krát) Pedagóg: Pozývam deti, aby zaujali miesto v laboratóriu a robili experimenty. Skúsme zistiť, v akom stave môže byť voda. 1.Plynné skupenstvo. Vyzvite deti, aby otvorili hrniec s vriacou vodou. Nad parou položte kúsky skla, tvoria sa na nich kvapky vody. Záver: voda existuje v plynnom stave. Sú to para, mraky, hmla. Na tráve ráno sadá hmla a tvorí sa rosa. Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje aj vodu. Na tabuli je vyvesený diagram plynného skupenstva vody. 2.Kvapalný stav. Čo sa stane s vodou, ak sa naleje do nádob rôznych tvarov? Odporúčam naplniť vodou rôzne nádoby (poháre, fľaše, poháre). čo si si všimol? Záver: voda má tvar nádoby, v ktorej sa nachádza; samotná voda nemá tvar, pretože je tekutá. Voda je kvapalina. Diagram kvapalného stavu vody je umiestnený na tabuli. 3.Pevné skupenstvo Už vieme, že voda je kvapalina. Nemá vlastnú formu. Toto je vlastnosť všetkých kvapalín za normálnych podmienok. Čo ak je mráz? Aspoň malý, len mínus jeden stupeň? Potom bude voda pevná. Záver: Voda zamrzne a zmení sa na pevné skupenstvo – ľad. Diagram tuhého skupenstva vody je umiestnený na tabuli. Voda, para, ľad sú tá istá látka, len v rôznych skupenstvách: plynné, kvapalné a pevné. 4. Navrhujem zistiť ďalšie vlastnosti vody. Poďme zistiť, akú farbu má voda? Máme pred sebou dva poháre. Jedna obsahuje vodu a druhá obsahuje mlieko. Položte na obrázok pohár vody. Pozrite sa na obrázok pod sklom zhora, zboku. Teraz urobme to isté s pohárom mlieka. čo ste našli? Záver: voda nemá svoju farbu, voda je bezfarebná, priehľadná (schéma) 6. Voda je bez zápachu. Pozvite deti, aby ovoňali vzduch v nádobe. Záver: voda nemá zápach (schéma). 7. Voda nemá chuť. Pozvite deti, aby si dali dúšok vody. Záver: voda je bez chuti (schéma). 8. Voda je silné rozpúšťadlo. Vyzvite deti, aby vo vode rozpustili cukor, soľ a kamienky. Záver: Voda je rozpúšťadlo (schéma). Pedagóg: Zhrňme si naše experimenty. Pomocou schém na tabuli deti zopakujú vlastnosti vody. Vychovávateľ: Každý potrebuje čistú vodu. Ako tomu môžeme pomôcť? Ako môžeme šetriť vodou? (Odpovede detí) - znečistená voda škodí všetkým (najmä pre ľudské zdravie) - špinavú vodu je možné čistiť pomocou filtrov - stavať veľké čistiarne v továrňach a továrňach - neplytvať vodou, po použití dobre zavrieť kohútik - nevyhadzovať odpadky do vodných plôch Pedagóg sumarizuje na základe emócií a činov detí. Deti recitujú naspamäť básničku: Voda putuje prírodou, nikdy nezmizne: premení sa na sneh, potom na ľad Roztopí sa a opäť ide na turistiku. Po vrcholoch hôr, Široké údolia, Zrazu sa vznesie do neba, Premení sa na dážď. Rozhliadni sa okolo seba, pozri sa bližšie na prírodu. Si obklopený všade a vždy. Táto naša čarodejnica je voda!




Nellie a Cezar
Ľudské zmyslové orgány. Tematický slovník
prezentácia
poznámky k lekcii
nápady na aktivity

Demo materiál:





Listy
pracovné listy s úlohami
listy

Hry:
urobil. hra
urobil. hra
urobil. hra s vysvetlivkami

Pozorovania a experimenty
Materiály: zástena s tromi okrúhlymi štrbinami (na ruky a nos), noviny, zvonček, kladivo, dva kamienky, hrkálka, píšťalka, hovoriaca bábika, kufríky na prekvapenie Kinder s dierkami; v prípadoch: cesnak, plátok pomaranča; penová guma s parfumom, citrónom, cukrom.

Popis. Na stole sú rozložené noviny, zvonček, kladivo, dva kamene, hrkálka, píšťalka a hovoriaca bábika. Dedko Know pozve deti, aby sa s ním hrali. Deti majú možnosť samostatne skúmať predmety. Počas tohto zoznámenia sa starý otec Know rozpráva s deťmi a kladie otázky, napríklad: "Ako znejú tieto predmety?", "Ako ste mohli počuť tieto zvuky?" atď.
Hra „Hádaj, aké zvuky“ - dieťa za obrazovkou si vyberie predmet, s ktorým potom vydá zvuk, ostatné deti hádajú. Pomenujú predmet, ktorý zvuk vydal, a povedia, že ho počuli ušami.
Hra „Hádaj podľa vône“ - deti priložia nos k oknu obrazovky a učiteľ im ponúkne hádať čuchom, čo má v rukách. Čo to je? Ako si to zistil? (Nos nám pomohol.)
Hra „Hádaj chuť“ - učiteľ požiada deti, aby uhádli chuť citróna a cukru.
Hra „Hádaj dotykom“ – deti vložia ruku do otvoru na obrazovke, uhádnu predmet a potom ho vytiahnu.
Vymenujte našich pomocníkov, ktorí nám pomáhajú rozpoznať predmet podľa zvuku, vône, chuti. Čo by sa stalo, keby sme ich nemali?

Ďalšie experimenty:

  • Vízia. Čo môžeme vidieť?
zbierka omaľovánok „Trénuj si zrak!“ na vyhľadávanie malých detailov očami

"Vnímanie očí" (http://home.damotvet.ru/kids/818978.htm)
Na tento jednoduchý experiment budete potrebovať čistý pohár, pár mincí, pero, papier, stôl, stoličky a jedného pomocníka. Cieľom nášho ďalšieho experimentu je identifikovať nasledujúce tvrdenie – naozaj človek vidí lepšie na dve oči ako na jedny? Vy a váš asistent by ste mali sedieť oproti sebe pri stole. Medzi vami by mal byť pohár. Budete musieť vziať mincu a držať ju nad pohárom. Váš partner vám bude musieť povedať, aby ste pohli rukou s mincou v nej doprava, doľava, dozadu alebo dopredu. Keď si bude váš partner istý, že minca je presne nad pohárom, bude vás musieť požiadať, aby ste ju uvoľnili. Vykonajte experiment znova, ale tentoraz by malo byť jedno oko zatvorené. Zaznamenajte svoje výsledky. Potom si vymeňte úlohy a porovnajte svoje a jeho výsledky.
SKÚSENOSTI č.1
ÚČEL: zistiť reakciu žiakov na rôzne stupne osvetlenia.
Deti sú požiadané, aby si navzájom preskúmali zreničky, najprv v osvetlenej miestnosti a potom zatiahli závesy, aby vytvorili súmrak. Deti samostatne prídu na to, že v osvetlenej miestnosti sú zreničky stiahnuté a po niekoľkominútovom pobyte v miestnosti bez svetla sa zreničky rozšíria. Rozširujú sa, aby zachytili čo najviac svetla a obnovili schopnosť rozlišovať predmety v šere.
V tmavej miestnosti môžu deti rozlišovať predmety, ale nedokážu určiť ich farbu.
PRÍBEH UČITEĽA: Priamo oproti zrenici na sietnici je ďalší útvar nazývaný „žltá škvrna“. Je v ňom veľa prútov a kužeľov, a preto sa práve v tejto časti získava najjasnejší obraz. Zo sietnice signály o tom, čo vidíme, putujú do mozgu cez optický nerv. A vedľa „žltého bodu“ je „slepý bod“. Nazýva sa tak preto, lebo na tomto mieste nie sú žiadne prúty ani šišky. A keď sa obraz dostane na toto miesto, človek ho jednoducho nevidí.
SKÚSENOSTI č.2
ÚČEL: ukázať, že keď obraz zasiahne mŕtvy bod, človek prestane tento obraz vidieť. Dieťa je požiadané, aby sa jedným okom pozrelo na kríž v rohu obrázka a druhé oko zatvorilo dlaňou. Zároveň sú v zornom poli 2 kruhy. Potom je požiadaný, aby striedavo približoval a odďaľoval kartu bez toho, aby spustil oči z kríža. V určitom bode už jeden z kruhov nie je viditeľný. To znamená, že jeho obraz je v slepom uhle.

PRÍBEH UČITEĽA: Ako sa líši videnie zvierat a ľudí? Všetci predstavitelia živočíšneho sveta majú rôzne oči. Je to spôsobené tým, že oči sú prispôsobené prostrediu, v ktorom žijú ich obyvatelia. Na povrchu tiel červov sú „oči“, ale nič nevidia, jednoducho reagujú na svetlo.
Ryby dobre vidia predmety nachádzajúce sa v blízkosti. Žaba vidí iba pohybujúce sa predmety. Aby sa mohla pozrieť na nehybný objekt, musí sa sama začať pohybovať. Ale hviezdice majú na konci každého lúča jedno oko.
Sova a výr majú veľké, ale nehybné oči, ale hlava sa otáča okolo svojej osi v úplnom kruhu. Okrem toho dobre vidia v tme. A oči kurčiat, holubov a jašteríc vidia len vo svetle.
Včely sú päťoký hmyz: majú dve veľké a tri malé oči. Včely navyše vnímajú farby celkom nezvyčajne. Napríklad opeľujú červené kvety, pretože červenú farbu vnímajú rovnako, ako človek vníma čiernu farbu. Na rozdiel od očí mnohých zvierat ľudské oči dokážu vidieť a rozlišovať medzi farbami a predmetmi. Ale sú ľudia, ktorí nerozlišujú farby. Títo ľudia trpia chorobou zvanou farbosleposť. A táto choroba bola rozpoznaná pred viac ako 100 rokmi.

  • Čo je chutné a čo nie?

CIEĽ: Identifikujte jedlo podľa chuti (bez toho, aby ste sa naň pozerali).

Dospelý ponúka, že identifikuje chuť rôznych potravín. Aby to urobil, vkladá dieťaťu do úst malé kúsky rôznych potravín jeden po druhom (od 3-5 do 10-12 jedál, ktoré majú kontrastnú chuť). Na konci experimentu je vhodné porozprávať sa s dieťaťom o vlastnostiach, ktorými rozlíšilo chuť jedla.

ÚČEL: Ukázať vzťah medzi orgánmi chuti a čuchu.

Učiteľka vyzve dieťa so zaviazanými očami, aby akýkoľvek výrobok (citrón, chlieb, čokoláda a pod.) identifikovalo len podľa čuchu. Potom je dieťa požiadané, aby zatvorilo nos a vdychovalo vzduch iba ústami a dokončilo podobnú úlohu. Výsledkom je, že dieťa prichádza k záveru, že vdychovaním vzduchu iba ústami nie je možné určiť vôňu produktu. Treba ochutnať. Ochutnávaním jedla s otvoreným alebo zatvoreným nosom dieťa pochopí, že ak je narušený čuch, mení sa aj chuť produktu. Zatiaľ čo s normálnym čuchom je chuť produktu cítiť oveľa lepšie.

Existujú štyri základné chute: horká, sladká, kyslá, slaná. Deti majú pomenovať, čo môže byť horké, sladké, kyslé, slané.

Jazyk reaguje na chuť špeciálnymi chuťovými bunkami v podobe papíl, ktoré sa na jazyku nachádzajú vo veľkých skupinách. Človek má na jazyku veľa chuťových pohárikov (asi 9-10 tisíc), kačica má 200, holub 37, kura 24.

ÚČEL: Určiť chuťové zóny jazyka.

Pred každé dieťa umiestnia zrkadlo na stojan, 4 tanieriky: s kryštálovým cukrom, soľou, horčicou a plátkom citróna. Na každej podšálke je jedna drevená tyčinka, vedľa pohárov s vodou na namáčanie týchto tyčiniek. Učiteľka vyzve deti, aby k nim posunuli prvý tanierik, navlhčili jeden koniec tyčinky vo vode a ponorili ju do kryštálového cukru.

Potom sa dieťa pozrie do zrkadla a učiteľ najprv priloží tyčinku na strednú časť jazyka, potom na základňu a na bočné časti a nakoniec na špičku jazyka. Potom budete požiadaní, aby ste premýšľali a pomenovali, v ktorej časti jazyka žijú „sladké papily“. Podobné práce sa vykonávajú so soľou, horčicou, citrónom.

Po vyjadreniach detí učiteľ zhrnie, ktorá časť jazyka vníma ktorú chuť lepšie. Sladkú chuť vníma špička jazyka, slanú a kyslú po bokoch a horkú spodok jazyka.

ÚČEL: Dokázať potrebu slín na vnímanie chuti jedla. Na začiatku experimentu si osušte jazyk obrúskom a zopakujte niekoľko manipulácií na určenie chuti z experimentu č. 11. Samotné deti dospeli k záveru, že „suchý“ jazyk nevníma chuť.

ÚČEL: Dokázať závislosť chuťových vnemov od teploty produktu (na príklade čaju), ako aj od poradia jedál rôznych chutí. Dieťa je požiadané, aby si dalo jeden dúšok horúceho a teplého čaju s rovnakým množstvom cukru. Deti usudzujú, že horúci čaj nie je veľmi chutný, pretože „má málo cukru“. Pre sebaovládanie si dieťa vloží do každej šálky jeden cukor a skúša to znova.

Výsledkom je, že teplý čaj sa zdá byť sladší ako horúci.

Po dúšku slanej vody sa deti vyzývajú, aby vyskúšali slanú vodu. Zdá sa im sladká. A po šálke sladkého čaju sa citrón zdá oveľa kyslejší, než v skutočnosti je.

  • Čoho sa môžeme dotknúť? Hmatové vnemy
nápad na hmatové pexeso
krásna hmatová kniha so stopami:

:



SKÚSENOSTI č.1
ÚČEL: Porovnajte teplotu vody v niekoľkých nádobách.
Dospelý vyzve dieťa, aby dotykom určilo teplotu vody v každej nádobe a usporiadalo ich v poradí (od najchladnejšej po najteplejšiu).
Deti v predškolskom veku sú vedené k tomu, aby pochopili, že pocit tepla alebo chladu je možný vďaka citlivej pokožke.
SKÚSENOSTI č.2
ÚČEL: Určiť umiestnenie „tepelných“ (vnímanie tepla) a „studených“ (vnímanie chladu) na rôznych miestach pokožky (na dlaniach, na tvári).
Učiteľ sa dotýka pokožky dieťaťa kovovou tyčinkou (pletacou ihlou) nahriatou v pohári horúcej vody alebo ochladenou v pohári studenej vody. Vyzýva dieťa, aby pozorne počúvalo svoje pocity. Hneď ako mu bude zima, musí povedať slovo „jesť“. Na tieto miesta učiteľ pomocou tenkého štetca a vodových farieb umiestňuje modré a červené bodky. Predškolák spolu s učiteľkou usúdi, že na tvári a dlaniach je viac bodov, ktoré vnímajú chlad. Obzvlášť veľa je ich na končekoch prstov, na špičke nosa, na lícach, takže tieto partie v chladnom počasí mrznú rýchlejšie ako iné vonku.

  • Sluch. Experimenty so zvukom

Prečo všetko znie?

Úloha: viesť deti k pochopeniu príčin zvuku: vibrácie predmetu.

Materiály: tamburína, sklenené sklo, noviny, balalajka alebo gitara, drevené pravítko, metalofón

Popis: Hra "Ako to znie?" - učiteľ vyzve deti, aby zavreli oči, a pomocou známych predmetov vydáva zvuky. Deti hádajú, ako to znie. Prečo počujeme tieto zvuky? čo je zvuk? Od detí sa vyžaduje, aby napodobňovali hlasom: čo volá komár? (Z-z-z.)

Ako bzučí mucha? (W-w-w.) Ako bzučí čmeliak? (Uh-uh.)

Potom je každé dieťa vyzvané, aby sa dotklo struny nástroja, počúvalo jeho zvuk a potom sa dotklo struny dlaňou, aby zvuk zastavilo. Čo sa stalo? Prečo sa zvuk zastavil? Zvuk pokračuje, kým struna vibruje. Keď prestane, zvuk tiež zmizne.

Má drevené pravítko hlas? Deti sú požiadané, aby vydali zvuk pomocou pravítka. Jeden koniec pravítka pritlačíme k stolu a voľný koniec zatlieskame dlaňou. Čo sa stane s vládcom? (Triesi sa, váha.) Ako zastaviť zvuk? (Zastavte vibrovanie pravítka rukou.) Vytiahnite zvuk zo skleneného pohára pomocou tyčinky, zastavte. Kedy vzniká zvuk? Zvuk vzniká, keď sa vzduch pohybuje veľmi rýchlo tam a späť. Toto sa nazýva oscilácia. Prečo všetko znie? Aké ďalšie predmety môžete pomenovať, ktoré budú znieť?

Skúsenosť č.1
ÚČEL: Zistiť význam umiestnenia uší na opačných stranách ľudskej hlavy.
Dieťa je otočené chrbtom k učiteľovi, učiteľ ho požiada, aby zopakoval slová, ktoré počul. Každé ďalšie slovo učiteľ vysloví tichším hlasom. Určuje teda prah citlivosti sluchu dieťaťa. Potom vyzve ďalšie dve deti (vľavo a vpravo), aby si navzájom zavolali. Dieťa háda, kto ho z akého smeru volal. Potom predškolák zakryje jedno ucho vatou a vykoná sa podobný experiment. Na konci zážitku sa dieťa podelí o svoje dojmy.
PRÍBEH UČITEĽA: Učiteľ rozpráva deťom o stavbe ucha. Ucho sa skladá z 3 častí (delí): vonkajšie, stredné a vnútorné. Vonkajšie ucho zahŕňa: ušnicu a vonkajší zvukovod. Na hranici medzi vonkajším a stredným uchom je veľmi tenký, ale elastický a elastický bubienok. V strednom uchu sa nachádzajú 3 veľmi dôležité kosti – malleus, incus a strmienok. A špeciálna trubica spájajúca stredné ucho s nosohltanom. Vnútorné ucho obsahuje veľmi dôležitý orgán, vzhľadom pripomína slimák. Prijíma signály a prenáša ich do mozgu rýchlosťou blesku po tisíckach dráh. Napríklad: zazvoní zvonček - ucho tento signál zaznamená a pošle ho do mozgu. Mozog vám prikáže ísť k dverám a pred otvorením dverí sa pozrieť cez kukátko.
Okrem toho, najrýchlejšia kochlea na svete, tri polkruhové kanáliky naplnené tekutinou sú špeciálnym spôsobom umiestnené vo vnútornom uchu. Keby nebolo tohto orgánu rovnováhy, ľudia by často padali od závratov. Ale to sa nestane, pretože pri akomkoľvek našom pohybe sa kvapalina rýchlo pohybuje cez kanály.
Existuje populárny výraz:
"Išlo to jedným uchom a druhým von."
- Ako tomu rozumieš? V skutočnosti neexistuje žiadna priama komunikácia medzi ušami. Medzi uchom a nosohltanom však existuje spojenie, preto choroby ucha, nosa a hrdla lieči jeden lekár – ORL (otolaryngológ).
SKÚSENOSTI č.2
ÚČEL: Zistiť spojenie medzi uchom a nosohltanom. Experiment sa vykonáva: deti sa pozerajú na diagramy „Štruktúra ucha“.
Učiteľka vyzve dieťa, aby sa zhlboka nadýchlo, pevne zatvorilo ústa a ukazovákom oboch rúk zatvorilo zvukovody a vydýchlo vzduch. V tomto prípade učiteľ zatvorí nosové priechody dieťaťa rukou pomocou princípu „clothespin“. Vzduch nemôže uniknúť, ale jeho tlak je cítiť v nose a na ušnom bubienku, hoci vzduch bol nasávaný hlbokým nádychom ústami.
Na konci experimentu sa testované dieťa podelí o svoje dojmy.

Čo cíti náš nos?
SKÚSENOSTI č.1
CIEĽ: Naučiť deti rozlišovať farby podľa vône.
Dospelý vyzve dieťa, aby bez pozerania určilo, ktorá váza obsahuje ruže a ktorá obsahuje konvalinky. Môžete použiť rôzne produkty s pomerne dobre definovanou charakteristickou vôňou (černý, biely čerstvý chlieb, čerstvé jahody alebo pomaranče) atď.
PRÍBEH UČITEĽA: Čuchové nervy sú mimoriadne citlivé. Sú schopné rozlíšiť tisíce rôznych pachov a o každom jednotlivom pachu sa do mozgu prenáša špeciálny signál. Väčšina zvierat vonia ešte lepšie ako ľudia. Mačky, psy a kone majú taký silný čuch, že zvyčajne rozpoznajú vôňu niekoho, koho poznajú dlho predtým, ako sa priblížia. Divoké zvieratá majú vyvinutejší čuch ako domáce. Jeleň alebo králik zacíti pach dravca na veľkú vzdialenosť a podarí sa mu utiecť alebo sa skryť. Tieto zvieratá chráni ich úžasne bystrý čuch.
Keď nám tečie z nosa, takmer prestávame cítiť. Stáva sa to preto, že sliznica v nose opuchne, podráždi sa a nos sa upchá hlienom. Výsledkom je, že pachy prestávajú vzrušovať čuchové bunky.
U ľudí sú bunky vnímajúce pach umiestnené v najvrchnejšej časti nosnej dutiny. Preto, aby sme voňali, potrebujeme sa nadýchnuť (deti sa o tom presvedčia skúsenosťou).
SKÚSENOSTI č.2
ÚČEL: Dokázať potrebu inhalácie na určenie zápachu. Učiteľka položí pred každé dieťa hrubú látkovú tašku, v ktorej je ukrytý kúsok toaletného mydla, fľaštička voňavky, šupka z mandarínky atď. Bez toho, aby sa učiteľ dotkol vrecka, vyzve deti, aby podľa čuchu hádali, čo je vo vnútri.
Po odpovediach detí učiteľ objasňuje, že na to, aby ste cítili a identifikovali vôňu, sa musíte niekoľkokrát za sebou zhlboka nadýchnuť. Pomocou vône človek kontroluje kvalitu vzduchu. Ak sa vo vzduchu objaví príjemná vôňa, snažíme sa dýchať hlbšie (vzduch po daždi, pri prechádzke v lese a pod.) A keď pocítime nepríjemný zápach, naopak, snažíme sa dýchať čo najmenej. Človek rozlišuje asi 400 rôznych pachov.
U väčšiny zvierat je najdôležitejším zmyslom čuch. Psy vnímajú pachy lepšie ako iné zvieratá, vtáky veľmi zle, no delfíny nerozlišujú vôbec žiadne pachy.
Ľudia sa navzájom vnímajú v procese komunikácie vo väčšej miere prostredníctvom zraku a sluchu. Pre zvieratá však zohráva primárnu úlohu zvláštny zápach, ktorý z nich vychádza.
Napríklad: mravce majú zápach „poplachu“, „smrti“, ktorý pochádza z mŕtvych mravcov. Živý mravec vyžarujúci tento zápach je „pochovaný“ svojimi druhmi - sú odvlečení ďaleko od mraveniska. A bez ohľadu na to, koľkokrát sa vráti, „pohreb“ sa zopakuje, ak tento zápach nezmizne.
Literatúra (na čítanie):
E. Moshkovskaya „Môj úžasný nos“;
Yu Prokopovič „Prečo deti potrebujú nos?“;
N. Sladkov „Jaschurkinov nos“;

V. Bianchi "Čí nos je lepší."

Kreatívna časť témy


Všetkých 5 orgánov pocity sa dajú ukázať na takýchto tvárach: s presýtenými očami, zvončekmi, nosom voňajúcim parfumom, zamatovými/brúsnymi labkami, ústami vo forme žuvačky alebo sladkého drievka:
littlegiraffes.com

\

Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určiť správnu metódu identifikácie predmetov; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom ponúkame 4 páry dóz. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sú ponúkané panely s rôznymi druhmi látok. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod šatkou sú chaoticky rozložené geometrické postavy (veľké a malé, rôznych tvarov). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľ mieša hračky rôznych farieb a ponúka ich vložiť do vreciek zodpovedajúcej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – Do skupiny som schoval 10 (ľubovoľný počet) žltých hračiek, kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť názvy liečivých rastlín, naučiť deti poznávať rastliny podľa čuchu.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivých bylín v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"SILNÝ VIETOR"

"FAREBNÉ LISTY"

„Z AKEJ LOPTY JE POVRCH“

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A. "Silný vietor." (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

“NÁJDITE DOMOV PRE KAŽDÚ RYBU”

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.


Plnú verziu diela (s fotografiami) je možné stiahnuť.

Cieľ: rozlišovať predmety podľa vône.

Vybavenie: zaviazané oči; potraviny a látky s rôznymi vôňami (chlieb, klobása, citrón, cukrík, mäta, kvety, lieky, krém na topánky atď.).

Ako hrací materiál môžete použiť škatuľky alebo dózy naplnené vanilínom, kávou, kakaom, koreninami, mydlom, parfumom, kvetmi atď.

Pamätajte si, ako vonia

Cieľ: oživiť pamäť rôznych pachov.

Vybavenie: námetové obrázky zobrazujúce rôzne predmety a javy (melón, káva, uhorka, mydlo, šampón, vodové farby, vetvička jahody, rozkvitnutá konvalinka, smreková vetva, silný dážď a pod.).

Tri fľaše

Účel: rozlišovanie kvapalných látok podľa vône.

Vybavenie: tri fľaštičky naplnené šampónom, parfumom, octom.

Rozlišovanie medzi zloženými, zložitejšími vôňami sa vykonáva počas procesu učenia v špeciálnych triedach. Pri tejto práci je dôležité, aby bola pridaná aróma jasne odlíšená, napr.: bežný čaj a čaj s pridanou mätou, šalát s čerstvou uhorkou a bez nej atď.

Najťažšie úlohy pre deti, ako ukazuje prax, sú úlohy na rozlíšenie medzi prírodnými predmetmi a predmetmi s vôňou: kvety alebo parfum s kvetinovou arómou, pomaranč alebo osviežovač vzduchu s vôňou citrusov atď.

Chuťové vlastnosti predmetov sa líšia v dôsledku testovania na jazyku. Existujú štyri hlavné chute: slaná, horká, kyslá a sladká. Všetky komplexné chuťové vnemy sú kombináciou tých hlavných, ako aj výsledkom súčasného prijímania informácií do nervových centier z iných receptorov prítomných v ústnej dutine – čuchové, bolestivé, hmatové, teplotné. Najväčšia citlivosť na chuťové podnety sa pozoruje pri teplote jedla 37-50 stupňov, existujú však výnimky (napríklad zmrzlina, čaj).

K rozvoju chuťových vnemov dochádza súčasne s rozvojom čuchu, pretože vnímanie pachov potravín pred ich konzumáciou stimuluje proces vnímania chuti.

V procese rozvíjania vnímania chuťových vnemov deti chápu, že ten istý produkt môže byť pre niektorých ľudí príjemný a pre iných nepríjemný: niekto má rád ryby, zatiaľ čo iní neznesú ani jej vôňu atď. Zároveň sa naučia zoznam potravín, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé (jedovaté huby a bobule, ocot a pod.).

Práca s rozlišovaním nových potravín podľa chuti je podobná práci s rozlišovaním vôní.

Uveďme príklady didaktických hier, pomocou ktorých možno rozvíjať chuťové vnemy.

Určte podľa chuti

Cieľ: identifikácia produktov podľa chuti.

Vybavenie: zaviazané oči; cibuľa, citrón, nakladaná uhorka, cukrík.

Môžete požiadať deti, aby identifikovali chuť surových a varených potravín: mrkva, vajcia, zemiaky, cestoviny, cibuľa, jablká, pohánka; ochutnajte rôzne druhy chleba (ražný, biely), ovocie (jablko a hruška), druhy údenín (varené a údené), oriešky (arašidy, lieskové orechy, borovička, vlašské orechy), džem (malina, čerešňa atď.) , sladkosti (lízanka, čokoláda atď.), Ryby (vyprážané, solené), mliečne výrobky (kyslá smotana, kefír) atď.

Poháre s príchuťou

Cieľ: oboznámenie sa s hlavnými typmi chuti. Vybavenie: štyri poháre s roztokmi rôznych chutí: sladké, slané, kyslé a horké; pipety, lyžice.

Nakoniec sa dospelo k záveru, že tekutiny prichádzajú v rôznych príchutiach.

Pomenujte chuť produktov

Cieľ: oživiť chute rôznych jedál v pamäti.

Vybavenie: obrázky zobrazujúce rôzne produkty, zeleninu, ovocie.

citrón - kyslý, šťavnatý, osviežujúci;

cesnak - horký, nepríjemný;

cukrík - sladký, okúzľujúci, príjemný;

bochník chleba - aromatický, voňavý, príjemný.

Rôzne predmety majú množstvo vlastností (teplotné podmienky, hmotnostné kategórie, vibrácie a niektoré ďalšie znaky), ktoré sú známe prostredníctvom hmatových vnemov v dôsledku priameho pohmatu, dotyku a dopadu na kožu. Uvažujme, akú úlohu zohráva hmatové vnímanie pri určovaní teploty a hmotnosti predmetov.

Adekvátne vnímanie teploty je životne dôležitá vlastnosť. Dieťa dostáva prvé teplotné pocity v priebehu každodenného života, ale hneď si všimneme, že ide o jediný typ pocitu, ktorý sa vytvára výlučne pod vedením dospelého z dôvodu možného poškodenia zdravia dieťaťa.

Deti sa učia, že tie isté predmety (žehlička, nahrievacia podložka, rýchlovarná kanvica, sporák atď.) môžu mať rôznu teplotu. Postupne sa rozvíja schopnosť sústrediť pozornosť na zmeny teploty prostredia a vlastného tela. V tomto prípade by bolo vhodné oboznámiť sa s prístrojom na meranie teploty – teplomerom (na vzduch, vodu, ľudské telo).

Ako príklad si môžete zmerať teplotu vody v pohároch, do jedného z nich bola naliata voda z chladničky a do druhého z teplej kanvice. Mali by ste porovnať hodnoty a potom vyvodiť závery.

Teplota ľudského tela v interiéri a exteriéri zostáva nezmenená (teplotu osoby môžete merať vysvetlením pravidiel používania teplomeru), a preto nezávisí od teploty okolia a teplota vzduchu a vody sa môže výrazne líšiť v závislosti od na mieste, kde sa meria.

gastroguru 2017